• Sauna

Sauna

  Sauna Nedir?

  Henüz ilk çağlarda dahi insanlar çok sıcak taşlar yardımı ile iyiısıtılmış odada yıkanmanın en sağlıklı vücut bakımı olduğunu öğrenmişlerdi. İnsanlar hızlı birşekilde vücudu yüksek derecede ısıtmanın vücuda iyi geldiğini insani rahatlatıp gevşettiğini ve yoğun terlemenin vücudu içinden temizleyip toksinlerin atılmasına neden olduğunu deneyimleriyle bulmuştur. Dayanabilecekleri kadar sıcak ortamda kaldıktan sonra serin ve taze hava ve soğuk suyla serinlemenin de son derece iyileştirici olduğunu fark etmişlerdir. Daha ilk çağlarda bilinen bu sıcak/soğuk değişimli yıkanma sağaltıcı etkisi bugün tıbbi araştırmalarda da kanıtlanmıştır.


  Sauna Banyosu Nasıl Yapılır?

  Sıklıkla uygulana sauna banyosu 80-100°C ısı ve %20-%10 rutubet aralığındadır. Genellikle iki aşamada yapılır. Önce 8-15 süresince sıcakta oturulur,sonra vücut soğuk su ve serin hava ile soğutulur. Bu işlemler iki üç seans tekrar edilir. Aralardaki dinlenme süreleri ile toplam harcanan zaman yaklaşık iki saati bulacaktır. Günümüzün stresli yaşam ortamından kurtulmanın rahatlamanın belki de en sağlıklı yöntemi sauna yapmaktır.


  Kimler Yapabilir?

  Akut rahatsızlığı olmayan her yaştaki insan rahatlıkla sauna yapabilir. Sanılanın aksine saunanın kalp üzerinde hiçbir yükü yoktur, düzenli sauna yapılması kalbin çalışmasını ve kan dolaşımını düzenler. Kalp rahatsızlığı ve dolaşım bozukluğu olanlar doktorlarına danışarak saunaya girmelidir. Rahatsızlıklarının tipine göre doktor özellikle de tavsiye edebilir. Çünkü birçok kalp ve dolaşım bozukluğu hastalıklarına da sauna iyi gelmektedir. Aynışekilde romatizma astım ve sinir rahatsızlıklarına tedavi amaçlı da kullanılmaktadır.

  Etiketler: sauna, afyon sauna, sauna afyon, termal sauna, sauna fiyatları, sauna hamam, afyon sauna, afyon sauna masaj, afyon sauna hamam, afyon termal villa, afyon termalleri, afyon termal apart, afyon termaller, afyon termal pansiyon fiyatları, afyon termal evleri, afyon termal tatil köyü, afyon termal fiyatları, afyon termal tesisleri fiyatları, afyon termal, afyon termal oteller, afyon termal kaplıcaları, afyon termal apart villalar, afyon termal aile havuzu, afyon termal aile otelleri, afyon termal apart villa, herşey dahil termal oteller, termal oteller, kampanyalı termal oteller, islami termal oteller, kapılca otelleri, kaplıca otel, kaplıca otelleri, kapılca otelleri fiyatları, termal kaplıca otelleri,